Testvérvárosok

Finn testvérvárosunk, Hämeenlinna

Hämeenlinna Helsinkitől 80 km-re található.

Lakosainak száma 2015-ben 68 011 fő volt.

A város Häme történelmi régió központja, alapítása az 1200-as évekre tehető. A vár mellett épült falu 1639-ben kapott szabad királyi városi rangot.

A város ismert egyeteméről és iskoláiról, ahol számos híres finn tanult (Jean Sibelius zeneszerző, Eino Leino költő). Finnország első vasútvonala Hämeenlinna és Helsinki között nyílt meg 1862-ben.

Nagyszabású országos és nemzetközi sporteseményeknek is otthont ad a város. 1952-ben itt rendezték meg az öttusa olimpiát, ahol a magyar csapat első helyezést ért el.

Hämeenlinnát a parkok városának hívják. Az ősi hämei vár jellegzetes arculatot ad a városnak .  

A város területén több mint 300 tó található, közülük a legnagyobb a Vanajavesi- tó, a Kukkia-tó.

A hagyományosan jó finn-magyar állami kapcsolatok mellett Magyarország több települése, így városunk is közvetlen együttműködést épített ki. Hämeenlinnával 1987. augusztus 27-én került sor a testvérvárosi megállapodás aláírására Püspökladányban.

A testvérvárosi együttműködés elsősorban a sport és a kultúra területén volt tetten érhető, de a 2000-es évek elejét követően már nincs e témakörben fellelhető információ.

Kárpátaljai testvértelepülésünk, Szalóka

Szalóka, Tisza-menti kisközség, Kárpátalján (Ukrajnában),  az Ungvári járásban található.

A trianoni békeszerződésig Szabolcs vármegye Tiszaháti járásához tartozott. Ma 795 lakosából 774 (97%) magyar.

Írott forrás 1217-ben említi először a Tiszamenti községet. A 800 éves évfordulót így 2017-ben, a XXI. Szalókai Hazahívogató Falunap keretében ünnepelték meg.

Református temploma 1793-ban épült, a falu lakosságának nagy része református.

Szalókának mindössze két testvértelepülése van. 2012 óta a Baranya megyei Pellérd, 2019. augusztus 20-a óta pedig Püspökladány.

2019. augusztus 20-án Püspökladányban került sor a testvértelepülési együttműködés aláírására Szalóka községgel. "A határon túli testvéreinkkel való kapcsolat értékmegőrző, értékközvetítő szándékkal jött létre, mely reményeink szerint a mostani fiatalok, sőt a felnőttek kapcsolatait is meghatározza majd." - Biró Sándor, Szalóka község polgármestere örömét fejezte ki, hogy a két település közötti együttműködés immár hivatalos formában is megerősítést nyert.

Szalókát -bár kis lélekszámú település-, színes kulturális és aktív közösségi élet jellemzi.  

A Trianoni békediktátum 100 éves évfordulójára emlékezve 2020. június 4-én a Tisza-menti község lakói is meggyújtották a magyar nemzet összetartozását jelképező őrtüzet. A Ladány Televízió által készített emlékműsorban Biró Sándor, Szalóka polgármestere beszélt arról a traumáról, melyet Szalóka lakóinak át kellett élniük 1920-ban.

(Felhasznált irodalom: Kárpáti Igaz Szó, Kárpátalja, Hajdú-bihari Napló, Szalókai Füzetek)

Osztrák testvérvárosunk, Fischamend

Fischamend 1988 óta város. Az ősi római kori település idillikus helyen, a Fischa és a Duna partján fekszik, Bécstől 20 kilométerre keletre.

Lakóinak száma: 5 583 fő (2018. jan. 1.)

Fischamend a légi közlekedés bölcsőjének tekinthető, és nemzetközi értékkel bír a Bécs–Schwechati nemzetközi repülőtérhez való közelsége miatt. Az Austrian Airlines AG osztrák nemzeti légitársaság székhelye a Bécs–Schwechati nemzetközi repülőtéren található.

A nyugodt kisváros lenyűgöző története a városi múzeumokon, valamint a tereken, a környező épületeken keresztül ismerhető meg.

Püspökladány és az ausztriai kisváros 1989 óta ápol jó kapcsolatot. Dr. Molnár László akkori városvezető kezdeményezésére jött létre a kötelék. Fischamend és Püspökladány 1989. november 4-én kötötte meg a testvérvárosi megállapodást, és a két város története azóta is több ponton kapcsolódik egymáshoz.

Erdélyi testvértelepülésünk, Makfalva

"Jövendőjét Makfalva
Látja, érti, s közben hallja,
Mit a múltnak kürtje zenget
Útján a történelemnek."
(Horváth István: Maka vára)

Makfalva község Maros megye keleti részén, a Küküllőmenti dombvidék részét képező, az Erdélyi medence keleti részén található Makfalvi - medencében és annak oldalágú völgyrendszereiben helyezkedik el, több mint 370 méteres tengerszint feletti magasságban.

Statisztikai adatok
Népesség: 1577 fő (2011. okt. 31.)
Magyar lakosság: 1405 fő (2011)
Népsűrűség: 21,06 fő/km²

Nevét Maka váráról kapta. Először a Makafalva névváltozat lehetett használatban, majd később, az "a" betű elhagyásával ebből alakult ki Makfalva.  (ezért írjuk rövid "k"-val).

Makfalva Püspökladány testvérvárosa. A testvérvárosi megállapodás megkötésére 1993. október 23-án került sor.

Makfalva és Püspökladány között azóta is élénk a kulturális kapcsolat.

Holland testvérvárosunk, Hattem

Hattem a Gelderland tartományban található város, a Veluwe régióban.

Lakosságszáma: 12 226 lakos (2021. január)

Hattem egy ideig a Hanza Liga tagja volt. A 800 éves város gazdag műemlékekben, a festői városközpontban számos régi, a 16. és 18. század között épült ház található.

A Szent András templom alapkövét 1200-ban fektették le. A 17. századi városháza és a város jellegzetes bejárati kapuja, a „Dijkpoort" szintén e bájos város ikonjai közé tartozik. Az egyedi épületek mellett Hattem nem kevesebb, mint három múzeumnak ad otthont.

Hattemben a Városháza előtt áll Győrfi Lajos szobrászművész alkotása a II. Világháború áldozatainak emlékműve (1995)

A csodálatos épületek és kultúra mellett Hattemet gyönyörű természeti környezet veszi körül. A Veluwe negyedben a Molecaten kastély birtokán lehet túrázni, kerékpározni. Itt egy megfigyelő tornyot is építettek, amelyből lélegzetelállító kilátás nyílik a környékre.

A rendszerváltást követően az 1990-es évek elején Hollandia hazánknak is felajánlotta segítségét a gazdaság, a közigazgatás területén.

E lehetőséget megragadva Püspökladánynak is lehetősége nyílt, hogy a hollandiai Hattem polgármesteri hivatalában tanulmányozza a demokratikus állam működését, a város irányításának módszereit, a vállalkozókkal való kapcsolattartást.

1992 májusában az Alföldfásítási Konferenciára a hattemi kisváros vezetői is meghívást kaptak. Ezt követően a testvérvárosi kapcsolat felvételének előkészítése céljából Hattem viszonozta a gesztust és meghívta a püspökladányi képviselő-testület öt fős delegációját. A ladányi küldöttség előadásokat hallhatott a politikai és közgazdasági rendszerről, az idegenforgalom szervezéseinek módszereiről, turizmusról.

A testvérvárosi együttműködést C. Abbenhaues polgármester asszony és Dr. Farkas Dezső polgármester írta alá  1993. szeptember 13-án. Az azt követő néhány évben szoros kapcsolatot ápolt a két város, az ezredfordulót követően viszont nem található adat.

Felhasznált irodalom: Püspökladányi Hírek 1993. okt. Újdonsült testvérvárosunk: Hattem, Hajdú-bihari Napló 1995, 1996, 1999.

Lengyel testvérvárosunk, Krasnystaw

Krasnystaw városa Lengyelország délkeleti részén, a Lublini vajdaságban, a Krasnystaw járásban található, a 17-es gyorsforgalmi út nyomvonalán. 4207 ha területen 11 geodéziai területet foglal magában.

A városháza adatai szerint Krasnystaw városát 2017. év végén 18 912 fő lakta.

Krasnystaw az ország fővárosától, Varsótól 229 km-re, a vajdaság székhelyétől, Lublintól 56 km-re, a Dorohusk határátkelőtől (Ukrajna) kb. 60 km-re található.

Krasnystaw városa munkaerőpiacként szolgál a város és a környező települések lakói számára, kereskedelmi és szolgáltató vállalatok tevékenységének központja. A lakosság egy része egyéni gazdaságokban végzett munkával keresi a kenyerét a kiváló mezőgazdasági adottságoknak köszönhetően, a település területének ugyanis 76%-a szántóföld. A mezőgazdasági termelést a növénytermesztés határozza meg (elsősorban: gabonafélék, cukorrépa, burgonya). A tanyaközpontok, gazdaságok a belváros felé vezető utak mentén koncentrálódnak.

Krasnystaw város közigazgatási határai közé tartozik a Grabowiecko - Strzelecki védett tájvédelmi terület, a Wieprz és a Żółkiewka folyók völgyeivel, a "Borek" erdő, mely jelentős természeti értékekkel rendelkezik. A város közvetlen közelében értékes erdőterület található, amely a teljes terület mintegy 10%-át teszik ki. Krasnystaw két folyó - a Wieprz és a Żółkiewka torkolatánál helyezkedik el. A Wieprz-völgy a várost nyugati és keleti részekre osztja.

Krasnystaw igen gazdag történelmi múlttal rendelkezik.

Püspökladány és Krasnystaw 2007. október 23-án kötött együttműködési megállapodást.

Krasnystawban 2019-ben Győrfi Lajos szobrászművész "Magyar lélekkel és képzelettel" című kiállítása volt látogatható a Varsói Magyar Kulturális Intézet és a Karacs Ferenc Múzeum szervezésében, augusztus 23-án pedig a Komló Fesztiválra kaptunk meghívást, ahol a kultúránk egy másik szelete is bemutatkozhatott, hiszen 8 püspökladányi táncos is fellépett.

Forrás: Szöveg és képek: https://krasnystaw.pl/ 

Információ

A honlap böngészése közben megismerheti a képviselő-testület munkáját, az általunk meghatározott stratégiákat, az ez alapján folyó munkát, a polgármesteri hivatal szervezeti felépítését, a városi intézményeket, a civil- és sportszervezeteket, továbbá a helyi jogszabályokat.